אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע בנושא השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום...
זכאים לקצבת נכות? חשוב שתכירו את המאבק להגדלת קצבתכם!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
עזרה בנושא
נכויות וקצבאות
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

נכה, לא חצי בנאדם! על הצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום

קצבת הנכות אשר משולמת לנכים לרוב אינה מספיקה כדי להתקיים בכבוד.

בדיוק לשם מנסים החברים במאבק לזכויות נכים לקדם את החוק להצמדת והשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום.

חשוב לדעת על זכויותיך כאדם המקבל קצבת נכות, הזכאות לקצבה אמורה להעניק לך את הכלים להשגת איכות חיים וקיום מכובד.

רוצה לדעת יותר לגבי החוק ואיך כל זה נוגע אליך?

מה עושים תכלס?

הצמדת והשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום
מטבע הדברים יוקר המחיה הגבוה בישראל משפיע לרעה במיוחד על אוכלוסיית הנכים בארץ, אשר מתבססים בעיקר על הקצבאות שהם מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי, שגם כך נחשבות לנמוכות יחסית בעולם המערבי בכלל ובקרב ארגון מדינות ה-OECD בפרט.

ככל שיוקר המחייה בארץ הולך ועולה, כך גם נעשה קשה יותר ויותר לאוכלוסיית הנכים להתקיים בכבוד ובתנאי מחייה מינימאליים.

על רקע זאת, בשנים האחרונות החלו ארגוני הנכים בארץ לנהל מאבק ציבורי למען השוואת והצמדת סכום קצבת הנכות לסכום שכר המינימום.

בעוד ששכר המינימום אמור לשקף את השכר הדרוש לצורך קיום בתנאי מחייה מינימאליים בכבוד, אז נכון לעכשיו קצבת הנכות הינה בגובה כמחצית משכר המינימום בלבד.

מכאן גם נובעת סיסמת מאבק הנכים, לפיה הנכה אינו חצי בן אדם.

קצבת הנכות הכללית משולמת למי שעקב ליקוי כלשהו איבד לפחות מחצית מכושר העבודה שלו.

נכון ליוני 2016, גובה הקצבה נע בין 1,400 ₪ - 2,340 ₪ בהתאם לשיעור אובדן כושר העבודה של הנכה.

לקריאה נוספת על: אחוזי נכות.

נציין כי בפועל רק 10% מציבור הנכים מועסק בעבודה, בעוד שרובו הכמעט מוחלט של ציבור הנכים אינו יכול להשתלב בתעסוקה עקב מצבו הרפואי.

אם לא די בכך, שכרם הממוצע של הנכים שבכל זאת עובדים נע סביב ה- 1600 ש"ח לחודש וזאת לאור מגבלת שכר המינימום המותאם לנכים.

מגבלה זו מאפשרת להעסיק נכים בשכר שערכו נע בין 20% - 80% משכר המינימום, לגבי תעסוקה נתמכת או עד 19% משכר המינימום לנכים משתקמים.

סכום קצבת הנכות מתעדכן מדי שנה בהתאם לעליית מדד המחירים לצרכן בלבד, ללא כל קשר לשכר המינימום.

כתוצאה מכך, בעוד שהקצבה אמורה להספיק לקיום מינימאלי של הנכה, בפועל היא דנה אותו לחיים בעוני, מאחר שברור לחלוטין שהיא אינה מספיקה לצרכיו, אשר לרוב גם עולים על הצרכים של אדם שאינו נכה, בשל הצורך לממן את הוצאותיו הרפואיות העודפות.

נכים רבים שאינם מחזיקים בדירה משלהם, נאלצים להשתמש במרבית כספי קצבת הנכות שמושלמת להם על ידי הביטוח הלאומי לצורך מימון שכר הדירה שלהם, דבר אשר בקושי מותיר בידם כספים אשר נחוצים ליתר צרכי המחיה שלהם ובמיוחד לצורך מימון אוכל ותרופות. כתוצאה מכך, נכים רבים בארץ חיים בתנאי מחיה קשים ביותר ואף מתחת לקו העוני.

בנוסף, נכים רבים נאלצים להעסיק מטפל צמוד שמסייע להם ולשלם לו שכר בהתאם לקבוע בחוק.

לפיכך, ככל ששכר המינימום עולה, כך גם גדלה הפגיעה בנכים שהכנסתם נמוכה יחסית, מאחר שעליהם להגדיל בהתאם את השכר שהם משלמים למטפל שלהם וזאת מבלי שקצבת הנכות שלהם, שגם באמצעותה הם מממנים את שכר המטפל, עולה בהתאם.

המאבק להצמדת קצבת הנכות של שכר המינימום נעשה באמצעות הגשות הצעות חוק לתיקון סעיף 200 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995, באופן שיצמיד וישווה את סכום קצבת הנכות לשכר המינימום.

חשוב לדעת - זכויות מקבלי קצבת נכות.

עד כה הוגשו מספר הצעות חוק שונות לתיקון חוק הביטוח הלאומי כאמור, אך למרבה הצער, כל ההצעות שהגיעו להצבעה במליאת הכנסת נפלו ונדחו עקב התנגדות הקואליציה וזאת בשל טענת משרד האוצר שהדבר כרוך בהוצאה עצומה של מיליארדי ש"ח שאין להם כיסוי תקציבי.

נכון ליוני 2016 הצעת החוק האחרונה שהוגשה בעניין זה ושהינה עדיין תלויה ועומדת, הינה הצעת החוק שהוגשה בפברואר 2016 על ידי ח"כ נאוה בוקר, בצירוף חתימותיהם של יותר מ-80 חברי כנסת מכל הסיעות.

נוכח הרוב המיוחס של חברי הכנסת התומכים בהצעה, לא הייתה ההצעה צריכה לעבור במסלול קריאה טרומית, אלא היא עברה ישר להכנתה לקריאה ראשונה בכנסת.

גם הצעת חוק זו הציעה להשוות ולהצמיד את סכום גמלת הנכות לסכום שכר המינימום, אולם בניגוד להצעות קודמות, ההצעה מציעה להצמיד את הקצבה רק לנכים שאין להם כיסוי ביטוחי נוסף.

עלותה המשוערת של הצעת החוק הינה כ-3.5 מיליארד ₪, בעוד שעלותן המשוערת של הצעות החוק הקודמות עמדה על כ-6 מיליארד ₪.

כצפוי, באוצר מתנגדים גם להצעה זו בטענה של העדר כיסוי תקציבי.

אולם, על פי נתונים במחקר שערכו במטה הפעולה של הנכים, העלאת הקצבאות לא רק אפשרית בשל העודף התקציבי של הביטוח הלאומי אשר עומד על סך של כ-3.2 מיליארד ₪, אלא שהיא אף תתרום בהיבטים כלכליים-חברתיים רבים שהאוצר מתעלם מהם.

שכן, העלאת הקצבאות תצמצם באופן ישיר את אי-השוויון ואף תעלה את היקפי הצריכה על ידי הנכים, דבר שיסייע באופן מעגלי למשק.

הגדלת הקצבאות תוכל גם לסייע בצמצום ההסתמכות הכלכלית של הנכים על העמותות וקרובי המשפחה, דבר שאף הוא ישפר את המציאות הכלכלית והחברתית של ישראל.

יש לקוות כי המאבק של ארגוני הנכים להשוואת והצמדת קצבת הנכות לשכר המינימום יישא פרי בסופו של דבר ובכך יסייע למצבם הכלכלי-חברתי של הנכים ואף של המדינה כולה.
כדאי לדעת: טופס 101 למקבלי קצבת נכות - מה זה אומר?

אנחנו כאן בשבילך!

לצורך קבלת אחוזי נכות יש למלא טפסי בקשה ולהגישם לגורמים המתאימים. לטפסים אלו יש לצרף מסמכים רפואיים ובמידת הצורך גם אישורי עבודה ושכר ממקום העבודה וכל מסמך נוסף שיש בו כדי להוכיח את הזכאות להכרה בזכויותיך הרפואיות.

חשוב שתדע שמילוי מקיף ומדויק של הטפסים והגשתם במועד הקבוע על פי החוק הם תנאי הכרחי לקבלת הפיצויים.
רוצה לחסוך את הבירוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעלות.

עדכון אחרון: 13/03/2017 16:41  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!