אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע להורים לילדים בעלי פיגור שכלי...
לדעת הכל על פיגור שכלי!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות בשל
מחלות וליקויים
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

מימוש זכויות בגין פיגור שכלי

במידה וילדך אובחן כסובל מפיגור שכלי, הוא זכאי לזכויות רפואיות מסוימות מטעם המדינה, במטרה להשתתף בהוצאות הכספיות של המשפחה ובפרט קבלת החזרים ממס הכנסה. זאת כדי להקל על גידולו של הילד ולאפשר לו ככל הניתן לנהל אורח חיים תקין בחיק המשפחה והקהילה.
על מנת לקבל את הזכויות שמגיעות לילדך, חשוב שתדע שילדך יצטרך לעבור וועדת אבחון ולאחריה יהיה עליך להגיש מגוון רחב של טפסים ומסמכים לגורמים הרלוונטים ולהקפיד על הכללים לכך. כדי להצליח להשיג מה שמגיע לילדך, עליך להתמודד מול רשויות המדינה, ביטוח לאומי ומס הכנסה. ההמתנה עלולה להיות ארוכה ולדרוש סבלנות רבה.
רוצה לדעת מה הזכויות שמגיעות לילדך בגין פיגור שכלי ומה אתה צריך לעשות כדי לממש אותן בדרך הכי מהירה וללא בירוקרטיה?

מה צריך לעשות עכשיו?

פיגור שכלי - מה זה אומר?
פיגור שכלי, המכונה גם מוגבלות שכלית התפתחותית, הינו לקות בהתפתחות השכלית אשר נגרמת בעיקר עקב סיבות תורשתיות ואשר מקשה על רכישת כישורי למידה, מיומנויות חברתיות, יכולות תקשורתיות, ביצוע פעולות שגרתיות ופיתוח מיומנויות החיוניות לתפקוד היומיומי.
הלקות השכלית נבדקת באמצעות נתונים קבועים כגון גיל שכלי, מנת משכל ובדיקת התאמה של הסתגלות אישית וחברתית. במידה ויש איחור התפתחותי על פי פרמטרים אלו, ניתן להסיק כי מדובר בפיגור שכלי.
הגדרת המונח התרחבה בשנים האחרונות, כך שהיא כוללת לא רק אנשים שנולדו עם הלקות, אלא גם את מי שאיבדו את כישוריהם השכליים במהלך חייהם, למשל עקב תאונה. בישראל ישנם כחמישים אלף אנשים הסובלים מפיגור שכלי בדרגות חומרה שונות.
הלקות בפיגור שכלי עלולה ליצור גם השלכות חמורות על תחומים רבים בחייו של הסובל ממנה, לרבות הפרעות קשב וריכוז, הפרעה דו קוטבית, סכיזופרניה, דיכאון, חרדה ואף נטיות אובדניות, אשר מקשות עוד יותר על ההתמודדות הקשה ממילא עם לקות זו.
על מנת לדאוג לזכויותיהם של מי שסובל מלקות זו, בין היתר נחקק חוק הסעד, טיפול במפגרים, 1969, תשכ"ט, אשר מגדיר את הזכויות הבסיסיות של הסובלים מפיגור ואת הקמת וועדת האבחון.
ועדת האבחון
אבחון הלוקים הסובלים בפיגור שכלי נעשה באמצעות וועדת אבחון מיוחדת מטעם האגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית של משרד הרווחה וזאת על סמך עריכת הבדיקות הבאות:
בדיקה רפואית פיזית, בדיקה פסיכולוגית, בדיקת התפתחותית וחברתית ובדיקה פסיכיאטרית הנעשית במידת הצורך. הוועדה מגדירה האם מי שעומד בפניה סובל מפיגור שכלי ולאילו הטבות הוא זכאי.
הקצבאות וההטבות שהלוקה בפיגור שכלי זכאי להן:
בראש ובראשונה, במידה ואתה הורה לילד הסובל מפיגור, הנך זכאי לשתי נקודות זיכוי במס ההכנסה עבור כל ילד נכה. בנוסף, כאשר אחוזי הנכות שנקבעו לילדך עולים על 90%, אתה זכאי לפטור מלא ממס הכנסה.
מסגרות חינוך
פעוטות שוועדת האבחון קבעה לגביהם שהינם בעלי פיגור שכלי, זכאים להשתלב במעונות יום שיקומיים, אשר מותאמים במיוחד לילדים בעלי צרכים מיוחדים, בני פחות משלוש שנים.
מעונות היום השיקומיים דואגים גם לצרכיהם הרפואיים והבריאותיים של הפעוטות ומעניקים להם טיפולים מקדמים שונים, כגון טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד. במקרה הצורך ניתן לשלב גם סייעת ואף לקבל תוכנית טיפול וחינוך אישית.
לצורך מימוש הזכות למעון מסוג זה יש צורך לפנות למחלקת שירותים חברתיים, מטעמה של הרשות המקומית. הפנייה חייבת להיות מלווה במסמכים מתאימים, לרבות דו"ח אבחון ודו"ח על מצב התפתחות.
ילדים ובני נוער אשר סובלים מפיגור שכלי ואשר מתגוררים בבית הוריהם ולא במסגרות טיפוליות אחרות, יכולים להשתלב במסגרת החינוך הרגיל, במידה ומצבם קל יחסית או במסגרת החינוך המיוחד.
במסגרת החינוך הרגיל הילדים משולבים בכיתות הלימוד הרגילות, תוך סיפוק צרכיהם המיוחדים. במסגרת החינוך המיוחד, הילדים לומדים בכיתות ייעודיות נפרדות, אשר משולבות במבני בתי ספר לחינוך הרגיל.
גמלת ילדה נכה - המוסד לביטוח לאומי מעניק להוריו של ילד הסובל מפיגור שכלי קצבה חודשית וזאת מגיל 3 חודשים ועד לגיל 18 שנים. לאחר מכן מוחלפת גמלת הילד הנכה בקצבת נכות כללית עד הגיעו של הילד לגיל פרישה, שמוחלפת בגמלת סיעוד.
לשם כך על הוריו של הילד להגיש תביעה לביטוח הלאומי להכרה בילדם כנכה. לאחר מכן על הילד לעבור את בדיקת הוועדה הרפואית של המוסד. על פי תקנות הביטוח הלאומי, גמלה זו תינתן לילד במידה ומנת המשכל שלו נמוכה בלפחות שתי סטיות תקן מזו הממוצעת של בני גילו וכן התגלו אצלו קשיים הסתגלותיים וחברתיים.
גובה הקצבה נקבע בהתאם לרמת נכותו של הילד ומידת תלותו בזולת. הקצבה כוללת גם קצבה לסידורים מיוחדים וגמלה לעזרה בלימודים ולטיפול התפתחותי. בנוסף, רשאים הוריו של הילד לשכן אותו במסגרות מעוני היום השיקומיים, בכפוף לתשלום השתתפות עצמית ובהמשך במוסדות החינוך המיוחד.
הורי ילד הסובל מפיגור שכלי זכאים אף הם לזכויות מסוימות, לרבות הנחה בתשלומי הארנונה, הטלפון והמים, קבלת תו נכה לרכב, הנחה בתשלומי אגרת הרישוי לרכב ועוד.
קצבת נכות כללית - קצבת נכות כללית הינה קצבת הביטוח הלאומי אשר מחליפה את גמלת הילד הנכה בהגיעו לגיל 18. קצבה זו תינתן למי שסובל מפיגור שכלי מגיל 18 ועד לגיל הפרישה, בתנאי שנקבעו לו לפחות 60% נכות רפואית ולפחות 50% אובדן כושר להשתכר.
אחוזי הנכות נקבעים בהתאם למנת המשכל של הלוקה בפיגור שכלי:
  • פיגור גבולי, מנת משכל 79-70 - 20%.
  • פיגור קל, מנת משכל 69-55 - 40%.
  • פיגור בינוני, מנת משכל 54-49 - 65%.
  • פיגור קשה, מנת משכל 39-30 - 75%.
  • פיגור חמור, מנת משכל 29-0 - 100%.
לשם קבלת הקצבה, יש להגיש תביעה לקצבת נכות בסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום המגורים של החולה, תוך 90 ימים מיום הפסקת העבודה או הירידה ביכולת ההשתכרות. חולה ללא הכנסה יכול להגיש תביעה מיידית. יש לצרף לטופס התביעה אישורים רפואיים וכן אישור על עבודה וגובה הכנסה. לאחר מכן יזומן החולה לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי, שתקבע את זכאותו לקצבה, היקפה ומשכה.
זכויות נוספות
לרשות הסובלים מפיגור שכלי קיימות גם זכויות רפואיות נוספות וביניהן:
  • פטור מתשלומים מסוימים בקופות החולים.
  • סיוע במימון מכשירים ועזרים.
  • מסגרות תעסוקה ייעודיות.
  • מסגרות דיור בקהילה.
  • ייעוץ ושיקום מקיפים.
ארגוני סיוע
בארץ קיימים מספר ארגונים חברתיים אשר מסייעים למי שסובלים מפיגור שכלי ולהוריהם ולרבות בכל הקשור למימוש הזכויות המגיעות להם על פי חוק.
הארגון המרכזי הינו אקי"ם, אשר נוסד על ידי הורים לילדים הסובלים מפיגור שכלי. ארגון זה פורס ברחבי הארץ מעונות דיור, מרכזי יום, מרפאות שיניים ייחודיות, מתקני נופש ייעודיים, מסלול שירות מיוחד בצה"ל, מוקדי תעסוקה ועוד.
בנוסף לאקי"ם קיים גם בית אקשטיין, שהינו ארגון הפועל למען אנשים ממגוון אוכלוסיות מיוחדות וביניהם הסובלים מפיגור שכלי ומעמיד לרשותם שירותי דיור, שירותי חינוך ושירותי תעסוקה, השמה והכשרה.
קרא ותדע: קבלת אחוזי נכות בין פיגור שכלי.

תן לנו לעשות בשבילך את העבודה

לצורך מימוש הזכויות הרפואיות הניתנות לילדים הסובלים מפיגור שכלי וכדי לקבל החזרי מס, יש למלא טפסי בקשה ולהגישם בפני הגורמים המתאימים. חשוב מאוד להקפיד למלא את הטפסים הללו באופן מלא ומדויק, לצרף להם את כל המסמכים הרלוונטיים ולהגישם במועד הקבוע על פי החוק.
כדאי שתדע שהליך הבקשה ארוך ועלול להיות כרוך בלא מעט טרטורים, אנרגיה וזמן. אנשים שניסו לקבל את המגיע להם לבד נתקלו פעמים רבות בתורים ארוכים ואף בדחייה על הסף מצד המוסדות הבירוקרטיים וכדי שזה לא יקרה לך, מומלץ לפנות לאנשי מקצוע שמבינים בתחום.
רוצה לחסוך את הביורוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 09/05/2017 16:56  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!