אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע לחולי סוכרת בדרך להשגת פטור ממס הכנסה...
כל מה שחשוב לדעת על פטור ממס בגין סיבוכי מחלת הסוכרת!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויותך מול
מס הכנסה
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

פטור ממס בגין סיבוכים של מחלת הסוכרת

במידה והנך סובל חלילה מסיבוכים שונים בשל מחלת הסוכרת ויש לך הכנסה החייבת במס הכנסה, מן הראוי שתדע שבין יתר הזכויות הרפואיות המוענקות לך בגין בעיות אלו, הנך זכאי גם לפטור מתשלום מס הכנסה למדינה.
על מנת לקבל פטור ממס הכנסה עליך למלא את כל הטפסים הנדרשים ולהגישם לגורמים הרלוונטיים במס הכנסה במועד הקבוע על פי חוק בצירוף אישורים רפואיים ובמידת הצורך גם אישורי עבודה. את הטפסים יש למלא באופן מדויק ומקצועי.
רוצה לדעת יותר על הזכאות לפטור ממס הכנסה בגין סיבוכי מחלת הסוכרת ומה צריך לעשות כדי לקבלה?

מה צריך לעשות עכשיו?

מחלת הסוכרת - מה זה אומר?
מחלת הסוכרת מתבטאת בקושי של הגוף לייצר את הורמון האינסולין, עקב הרס תאי בטא בלבלב אשר אחראים על ייצור הורמון זה, או בקושי של הגוף להשתמש בהורמון האינסולין, עקב תנגודת של הגוף לפעילות האינסולין.
קשיים אלו גורמים להצטברות רמות גבוהות של סוכר בדם וזאת במקום שהסוכר יעבור ממנו לתאי הגוף, על מנת לשמש כספק האנרגיה העיקרי שלהם. מאחר והסוכר איננו מגיע לתאי הגוף, התאים מאטים את פעילותם, דבר שגורם לעייפות רבה של הגוף ולירידה ברמת תפקודו.
הבעיה המרכזית של חולי הסוכרת הינה סיבוכי המחלה הנובעים מרמות סוכר גבוהות בדם ואשר עלולים להביא לנזקים ונכויות קשים.
סיבוכים אלו כוללים לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם, אי ספיקת כליות, תסמונת מטאבולית, השמנה וסיבוכים במערכת העיכול, נוירופתיה, נפרופתיה, רטינופתיה, קטיעות גפיים עקב מחלה בכלי הדם ההיקפיים אשר עלולה להביא להתפתחות נמק המחייב כריתה, אימפוטנציה סוכרתית ועוד.
כדי להימנע מסיבוכים אלו, חשוב להקפיד ולשמור על רמות סוכר תקינות בדם, על ידי דיאטה מופחתת סוכר או שילוב של דיאטה ותרופות, פעילות גופנית ובמקרה הצורך, גם באמצעות נטילת אינסולין.

חשוב להכיר: פטור ממס בעקבות אירוע מוחי
הזכאות לפטור ממס הכנסה
הזכאות למי שסובל מסיבוכים בגין מחלת הסוכרת תינתן בהתאם לפטור הקבוע בסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה ובתנאי שהוא עונה על התנאים המצטברים הבאים:
(א) נקבעה לו דרגת נכות רפואית בשיעור של 100% נכות בגין ליקוי אחד או נכות רפואית משוקללת בשיעור של לפחות 90% בגין מספר ליקויים. יש לשים לב שמדובר בנכות רפואית ולא תפקודית.
לפיכך, מי שיש לו נכות רפואית בשיעורים נמוכים מאלו, לא יהיה זכאי לפטור, גם אם יש לו נכות תפקודית מקסימלית בשיעור 100%.
אחוזי הנכות הרפואית נקבעים על ידי רופא הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, בהתאם לתוספת לתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), תשט"ז-1956, אשר ידועה גם בשם ספר הליקויים, או ספר המבחנים הרפואיים. חשוב לזכור כי כמו כל דבר חקיקה אחר, גם התוספת לתקנות עשויה להתעדכן מעת לעת.
בהתאם לסעיף 4 לתקנות הללו, אחוזי הנכות הרפואית בגין סוכרת וסיבוכי סוכרת הינם נכון לפברואר 2016 כמפורט להלן:
4. סוכרת
בפרט זה, "אברי המטרה" - עיניים, מערכת העצבים, כליות וכלי דם גדולים וקטנים (כולל מערכת קרדיו וסקולרית).
(א) היפרגליקמיה או סוכרת, בלא טיפול תרופתי 0%
(ב) סוכרת בטיפול פומי או אנלוג GLP-1 10%
(ג) סוכרת בטיפול אינסולין או בטיפול משולב עם אינסולין 20%
(ד) סוכרת לא מאוזנת המטופלת טיפול אינטנסיבי באינסולין (ארבע זריקות ומעלה ביום או שימוש במשאבת אינסולין) 40%
(ה) סוכרת המטופלת באינסולין ומתאפיינת באי יציבות קלינית בולטת הגורמת לאחד מאלה: 50%
חסר נוירולוגי (סוכרת שבירה), חמצת מטבולית, משבר היפראוסמוטי, אבדן הכרה או לשני אירועי היפוגליקמיה קשים במשך שנתיים המחייבים עזרה של גורם חיצוני (מתן זריקת גלוקוז, מתן עירוי גלוקוז או אשפוז): לעניין זה, "אירוע היפוגליקמיה קשה" - ירידה בערך גלוקוז הדם מתחת ל-50 מג/דל הנמדדת באמצעות מד גלוקוז אישי או בדיקת מעבדה והמלווה באיבוד הכרה, פרכוסים או הכרה מעורפלת.
(ו) סוכרת עם סיבוך באחד מאברי המטרה בחומרה של 30% לפחות או עם שני סיבוכים לפחות באברי המטרה, שחומרת כל אחד מהם 20% לפחות 65%
(ז) סוכרת עם שלושה סיבוכים לפחות באברי המטרה, כאשר חומרת כל אחד מהם 30% לפחות 100%
(ח) סוכרת הריונית - הנכות בזמן ההיריון תיקבע לפי פרטי משנה (א) עד (ה).
הערה: לא תיקבע נכות נפרדת בעד ליקוי באברי המטרה שחומרתו 50% או פחות.
(ב) הנכות הרפואית נקבעה לו בהתאם לאחד מהחוקים הבאים: חוק הביטוח הלאומי בגין נכות כללית או בגין פגיעה בעבודה או פגיעה במהלך התנדבות, חוק הנכים (תגמולים ושיקום) אשר מיועד לנכי צה"ל, חוק נכי רדיפות הנאצים שמיועד לניצולי שואה המקבלים תגמול ממשרד האוצר, חוק נכי המלחמה בנאצים, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה והחוק לפיצוי נפגעי גזזת.
(ג) הנכות הרפואית נקבעה לו לצמיתות או לתקופה זמנית של לפחות 185 ימים. מי שתקופת נכותו ארכה בין יום אחד ל-184 ימים בלבד, לא יהיה זכאי לפטור.
כלומר, הזכאות לפטור ממס הכנסה תינתן למי שסובל מסיבוכים בגין מחלת הסוכרת בהתאם לדרגת הנכות הרפואית שלו, המקור החוקי לקביעת הנכות ומשך תקופת הנכות. הטבה זו תינתן למי שעונה על התנאים המצטברים שלעיל, ללא צורך לפנות קודם לכן למוסד לביטוח לאומי.
יחד עם זאת, מי שנקבעו לו אחוזי נכות בשיעור הנמוך מהנדרש והוא עבר אירוע רפואי כלשהו, או שלא נקבעו לו אחוזי נכות לפי אחד מהחוקים הללו, רשאי להגיש בקשה לקבלת הפטור בפני הוועדה הרפואית של מס הכנסה מטעם המוסד לביטוח לאומי.

קרא ותדע: הכל אודות פטור ממס בגין נפרופתיה סוכרתית

אופן מתן הפטור ממס הכנסה
חשוב להבהיר כי אין מדובר בפטור מלא ממס, אלא בפטור שניתן רק עד לתקרת ההכנסה. תקרת ההכנסה נקבעת לפי סוג ההכנסה, כלומר, האם מדובר בהכנסה מיגיעה אישית או בהכנסה שאינה מיגיעה אישית.
הכנסה מיגיעה אישית, שמכונה גם הכנסה אקטיבית, הינה הכנסה מעבודה, עסק או משלח יד. הכנסה שאינה מיגיעה אישית, שמכונה גם הכנסה פאסיבית, הינה כל הכנסה שאינה מעבודה כאמור, כגון הכנסה מריבית, שכר דירה, קצבה, ניירות ערך ועוד.
תקרת ההכנסה גם מתעדכנת מדי שנה וזאת כמפורט להלן:
  • התקרה הפטורה ממס על הכנסה מיגיעה אישית, כאשר תקופת הנכות הינה לפחות 365 יום, הינה בשיעור 606,000 ₪ נכון לשנת המס של 2017. בשנת 2016 התקרה הייתה 608,400 ₪ ובשנים 2015-2014 התקרה הייתה בשיעור 614,400 ₪.
  • התקרה הפטורה ממס על הכנסה מיגיעה אישית, כאשר תקופת הנכות נעה בין 185 ל-364 יום, או על הכנסה שאינה מיגיעה אישית הינה בשיעור 72,720 ₪ נכון לשנת המס של 2017. בשנת 2016 היא הייתה 72,960 ₪, בשנת 2015 היא הייתה 73,560 ₪ ובשנת 2014 היא הייתה 73,680 ₪.
  • התקרה הפטורה ממס על הכנסה שאינה מיגיעה אישית ואשר נובעת מריבית המשולמת על כספי פיצויים או ביטוח ששולמו בגין נזקי גוף והופקדו בפיקדון, בתכנית חיסכון או בקופת גמל, היא בשיעור של 299,040 ₪, נכון לשנת המס של 2017. בשנת 2016 היא הייתה בסך של 300,000 ₪, בשנת 2015 היא הייתה בסך של 262,320 ₪ ובשנת 2014 היא הייתה 262,560 ₪.
מה צריך לעשות כדי לקבל את הפטור ממס?
לשם קבלת הפטור ממס עקב סיבוכי מחלת הסוכרת להגיש למשרד השומה הסמוך למקום מגוריו טופס 1516 - "בקשה לפטור ממס לפי סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה" ולצרף לו העתק נאמן למקור של פרוטוקול הוועדה הרפואית שקבעה את אחוזי הנכות שלו.
מי שנקבע כי זכאותו לפטור החלה אף בשנים שקדמו לשנת המס הנוכחית, עשוי להיות זכאי גם להחזרי מס רטרואקטיבית עד 6 שנים מיום הגשת הבקשה.

בדוק: האם אתה זכאי לפטור ממס בגין רטינופתיה

המומחים שלנו לשירותך

הליך קבלת הפטור ממס בגין סיבוכי מחלת הסוכרת הינו הליך אשר דורש הקפדה מרבית בכל הקשור למילוי מלא ומדויק של הטפסים הנדרשים לכך.
כדי להבטיח את קבלת הבקשה לפטור ממס, חשוב מאוד להגיש אותה באופן מקצועי ובתוך המועדים הקבועים לכך על פי החוק ולשם כך רצוי מאוד להיעזר באנשי מקצוע המתמחים ומיומנים בנושא זה.
רוצה לחסוך את הביורוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 13/02/2017 13:19  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!