אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע לנפגעי תאונות עבודה...
לדעת הכל על פגיעה נפשית שהוכרה כתאונת עבודה!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות לאחר
תאונת עבודה
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

פגיעה נפשית שהוכרה כתאונת עבודה

עברת פגיעה נפשית במסגרת עבודתך? חשוב שתדע שמגיעות לך מגוון זכויות רפואיות בגין התאונה ובמיוחד אם זו פגעה באופן ישיר בתפקודך היומיומי ובכושר פרנסתך.
על מנת לממש את זכויותיך הרפואיות עליך להגיש אישורים רפואיים, אישורים ממקום העבודה ומגוון טפסים נוספים. כדי להצליח למקסם את הפיצויים שתקבל, חשוב לדעת איך למלא את המסמכים בצורה מדויקת ונכונה.
רוצה לדעת אילו זכויות רפואיות מגיעות לך ומה צריך לעשות כדי לממש אותן?

מה מגיע לי?

תאונת עבודה - מה זה אומר?
תאונת עבודה הינה תאונה שאירעה לעובד שכיר תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעסיק או מטעמו או כתאונה שאירעה לעובד עצמאי תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.
מדובר באירוע פתאומי אשר נגרם לעובד על ידי גורם חיצוני אשר פוגע בו וגורם לו נזק, בגינו ניתן להגיש תביעות לקבלת פיצויים בכמה מישורים, כפי שיובהר בהמשך הדברים.
רוב תאונות העבודה שנגרמות לעובדים הינן תאונות עקב פגיעה פיזית שנגרמה לעובד במהלך עבודתו. עם זאת, ייתכנו מצבים לפיהם גם פגיעה נפשית שנגרמה לעובד עקב עבודתו תוכר כתאונת עבודה ובלבד שיוכח קשר סיבתי ישיר בינה לבין העבודה.
לשם כך יש להוכיח שהפגיעה הנפשית התפתחה בשל טריגר ספציפי, אירוע חריג או מאמץ מיוחד, שהתרחשו במהלך העבודה.
כאשר עובד שכיר עובר תאונת עבודה, באפשרותו להגיש תביעה לא רק בפני המוסד לביטוח לאומי, אלא גם כנגד המעסיק וזאת במידה ותאונת העבודה אירעה עקב התרשלותו של המעסיק, אם כי יש לקזז את תשלומי הביטוח הלאומי מתשלום הפיצויים של המעסיק.
כמו כן, יש לקחת בחשבון כי במידה והתאונה התרחשה גם עקב התרשלותו של העובד, אז ייפסק לו אשם תורם בשיעור מסוים, אשר יקוזז משיעור אחריותו של המעסיק.
מקרי דוגמא של תביעות לקבלת פיצויים בגין פגיעה נפשית שנגרמה בעבודה
במסגרת הליך בג"צ 4690/97 המוסד לביטוח לאומי נ' בית הדין הארצי לעבודה ועובדיה כרם, נדונה תביעה שהגיש בעל עסק עצמאי כנגד המוסד לביטוח לאומי לשם הכרה במצבו הנפשי כתאונת עבודה.
בעל העסק לקה בדיכאון ואף ניסה להתאבד, בשל התראות על חובות כבדים שקיבל מרשויות מס הכנסה וחששותיו שלא יוכל לעמוד בתשלומים לעובדים ולספקים.
בג"צ קבע כי עקרונית, גם מתח נפשי שהביא לדיכאון יכול להוות תאונת עבודה, בין אם הם הביאו לניסיון ההתאבדות ובין אם לא. בעניין זה אין להבדיל בין עובד שלקה בהתקף לב עקב עבודתו, לבין עובד שלקה בדיכאון עקב עבודתו.
יחד עם זאת, במידה והמתח הנפשי והדיכאון נגרמו בשל רצף של אירועים זעירים, כגון חששות כלכליים אשר כל אחד מהם הוא תאונה זעירה, כנדרש על פי תורת המיקרוטראומה, לא ניתן יהיה להכיר בהם כתאונת עבודה, כאמור לעיל.
אין להרחיב את תורת המיקרוטראומה בצורה כה מרחיקת לכת, עד שהיא תפרוש את כנפיה גם על מתח נפשי מתמשך. תחת זאת יש להוכיח שהמתח הנפשי והדיכאון נגרמו בשל קיומו של אירוע חריג, כדי שהם יוכרו כתאונת עבודה.
אבל, בנסיבות אותו התיק קבע בג"צ כי החששות הכלכליים שגרמו למתח הנפשי ולדיכאון של בעל העסק, אינם בגדר אירוע חריג או בלתי צפוי, מאחר שבמציאות של ימנו, מרבית האוכלוסייה טרודה בלחצים וקשיים כלכליים ואילו בעלי עסקים עצמאיים רבים חשופים למצבים בהם הם עלולים להיקלע לכישלון עסקי.
לפיכך נקבע כי אין לראות במתח הנפשי ובדיכאון שנגרמו לבעל העסק עקב חששותיו הכלכליים כתאונת עבודה.
מצד שני יש לזכור כי כאשר עובד שכיר עובר תאונת עבודה, באפשרותו להגיש תביעה לא רק בפני המוסד לביטוח לאומי, אלא גם כנגד המעסיק וזאת במידה ותאונת העבודה אירעה עקב התרשלותו של המעסיק, אם כי יש לקזז את תשלומי הביטוח הלאומי מתשלום הפיצויים של המעסיק.
כמו כן, יש לקחת בחשבון כי במידה והתאונה התרחשה גם עקב התרשלותו של העובד, אז ייפסק לו אשם תורם בשיעור מסוים, אשר יקוזז אף הוא מסכום הפיצויים של המעסיק.
במסגרת הליך ת"א 23472-07 ש.א. נ' מדינת ישראל ואח', אשר התנהל בפני בית משפט השלום בתל אביב, נדונה תביעה לקבלת פיצויים שהגישה עובדת ניקיון אשר נפגעה מארון שנישא על ידי שני סבלים, לאחר שזה נפל עליה ופצע אותה בעת שהיא עלתה במדרגות.
עובדת הניקיון הגישה את התביעה כנגד המעסיקה שלה, אשר משמשת כחברה קבלנית לעבודות ניקיון וכן כנגד מדינת ישראל, מאחר שהתאונה אירעה בעת שהיא עבדה מטעם המעסיקה שלה במשרדי משרד התעשייה והמסחר.
המדינה טענה כי התאונה אירעה כתוצאה מחוסר תשומת לב של העובדת, מאחר שהיא זו שגרמה לסבלים להפיל את הארון בעת שהיא נדחפה ביניהם במעבר מדרגות צר.
אבל, בית המשפט החליט לקבל את עדות התובעת בעניין זה וקבע כי הארון נפל על העובדת תוך הפרת חובת הזהירות של המדינה כלפיה, מאחר שהמדינה לא דאגה ליצור מצב שיבטיח שעובדיה יוכלו לעלות בבטחה במדרגות, גם כאשר סבלים עוברים בהן כשהם נושאים ארון על כתפם.
התאונה גרמה לעובדת לפגיעה פיזית אשר התבטאה בפגיעה בעמוד השדרה הצווארי שלה עם הגבלה בתנועה והקרנה ליד ימין, טשטוש ראייה ותחושה של חושך בעיניים, כאבים בידיים וברגליים ובריחת שתן. עקב כך היא קיבלה טיפול ומעקב של מומחים בתחום הפסיכיאטריה, האורתופדיה והנוירולוגיה.
אבל, העובדת טענה כי התאונה גרמה לה גם לפגיעה נפשית וכי היא אובחנה כבעלת הפרעה פוסט טראומטית, המלווה בהפרעות דיכאון ברמה גבוהה והופנתה לטיפול פסיכיאטרי.
לדבריה, כתוצאה מהתאונה היא פיתחה תגובה נפשית חרדתית, אשר באה לידי ביטוי בין היתר במתח מתמיד, פחדים וחרדות, חוסר שינה, אי שקט, סיוטי לילה, סף גירוי נמוך, עצבנות יתר ועוד.
עוד טענה העובדת כי היא הפכה להיות לבלתי נסבלת לבני משפחתה, מאחר שהיא מציקה להם שיישארו וידברו איתה ולא נותנת להם לצאת מהבית. כתוצאה מכך, בעלה, לו היא נשואה 35 שנה, עזב את הבית ולאחריו עזבה גם בתה.
בהסתמך על הראיות שהוצגו בפני בית המשפט אודות השינויים לרעה שאירעו בהתנהגותה של העובדת לאחר התאונה ובהתאם לקביעת המומחה הפסיכיאטרי שמונה מטעם בית המשפט, קבע בית המשפט שלעובדת נגרמה עקב התאונה נכות נפשית זמנית במשך כשנתיים בשיעור 20%, ממנה יש לנכות נכות רפואית בשיעור 10% שהייתה לה לפני התאונה, כך שנותרה לה 10% נכות רפואית לצמיתות לפי סעיף 34ב לתקנות.
בסיכומו של דבר פסק בית המשפט לעובדת פיצויים בסך כולל של כ-220,000 ₪ וזאת בגין הפסדי הכנסה לעבר ולעתיד, עזרת צד ג', כאב וסבל. לאחר ניכוי תגמולי המוסד לביטוח לאומי, נותר לעובדת סך של כ-137,000 ₪.
קרא ותדע: כל הטפסים לנפגעי עבודה!

אנחנו כאן בשבילך!

לצורך קבלת הפיצויים יש למלא טפסי בקשה ולהגישם לגורמים המתאימים. לטפסים אלו יש לצרף מסמכים רפואיים ובמידת הצורך גם אישורי עבודה ושכר ממקום העבודה וכל מסמך נוסף שיש בו כדי להוכיח את הזכאות להכרה כנפגע תאונת עבודה.
חשוב שתדע שמילוי מקיף ומדויק של הטפסים והגשתם במועד הקבוע על פי החוק, הם תנאי הכרחי לקבלת הפיצויים.
רוצה לחסוך את הבירוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 15/06/2017 14:15  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!