אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע לאנשים שחלו או נפצעו ומגיע להם לקבל נכות זמנית בשל כך...
כל מה שחשוב לדעת על נכות זמנית!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
עזרה בנושא
נכויות וקצבאות
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

כל מה שחשוב שתדע על נכות זמנית

אם אתה עומד להופיע בפני וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי לצורך קביעת אחוזי הנכות וקביעת סוג הנכות שלך, זמנית או קבועה, חשוב שתדע מה המשמעויות של אחוזי וסוגי הנכות ובפרט כשמדובר בנכות זמנית.
חשוב שתבין מה באמת מגיע לך בגין מצבך הרפואי כדי שתוכל לקבל את מלוא זכויתיך ואת המשאבים מהמדינה שיסייעו לך להתקיים בכבוד.
רוצה לדעת מה מגיע זה אומר נכות זמנית ומה צריך לעשות כדי לקבל אותה?

מה צריך לעשות עכשיו?

הביטוח הלאומי מעניק מגוון זכויות רפואיות לנכים בארץ, במיוחד במקרים שהנכות הרפואית גם גרמה להם לאובדן כושר עבודה, כגון קצבת נכות, שיקום מקצועי, גמלת נכות מעבודה ועוד.
לשם כך, יש לקבוע את אחוזי הנכות הרפואית של מבקש הקצבה על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. בנוסף, על הוועדה הרפואית להגדיר האם נכותו של המבקש הינה זמנית בלבד, או שמא מדובר בנכות לצמיתות, נכות שהינה קבועה ויציבה.
נכות קבועה/צמיתה
זוהי נכות שהוועדה הרפואית מתרשמת לגביה שהיא קבועה לצמיתות, מאחר שמצבו הרפואי והליקויים של הנכה הינם קבועים עד יום מותו, כך שהם אינם צפויים להשתנות בעתיד.
בהתאם לכך הוועדה הרפואית תקבע לנכה אחוזי נכות, שיישארו בתוקף עד ליום פטירתו וזאת מבלי שהוא יצטרך להופיע שוב בפני הוועדה הרפואית.

נכות זמנית
להבדיל, הינה נכות שהוועדה הרפואית מתרשמת לגביה שהיא איננה קבועה לצמיתות, אלא עשויה להשתנות עם הזמן, כך שישנה סבירות גבוהה לכך שבעתיד הנכות תתבטל.
כלומר, מדובר במצב רפואי חולף, שאינו כרוני. מצבים כאלו יכולים להתרחש, בין היתר, במקרה של תאונה או פציעה שאינן חמורות, או מחלה שאינה כרונית או קבועה, אשר ניתן לטפל בהן היטב ולהחלים מהן.
בהתאם לכך היא קובעת למבקש אחוזי נכות זמניים אשר מוגבלים לתקופת זמן מסוימת בלבד. הדבר מאפשר לנפגע ליהנות מכלל ההטבות הרפואיות אשר ניתנות לנכים בארץ ועם זאת מותיר פתח לדיון נוסף בעתיד, בשל השינוי הצפוי במצבו הרפואי של הנפגע.

לקריאה נוספת על קבלת מעמד נכה נזקק

בדרך כלל תקופת מתן קצבת נכות זמנית נקבעת לפרק זמן שאינו עולה על שנה. במשך כל תקופת הנכות הזמנית, זכאי מקבל הקצבה לכל ההטבות והזכויות הרפואיות אשר ניתנות לנכים, כולל קצבת נכות וזאת בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו.
בנוסף, הוא זכאי לקבלת הזכויות הנלוות, כגון הנחות בתשלומים עבור תרופות, תחבורה ציבורית, חשבונות ארנונה ומים, חשמל וטלפון, הטבות מס או פטור מתשלומי מס הכנסה במידה ונקבעה נכות בשיעור של 90% ועוד, הכל בכפוף לעמידתו בקריטריונים שנקבעו לשם כך על פי החוק.
עם זאת, דרגת נכות זמנית שנמוכה מ-10% אינה מזכה בתשלום, בדיוק כשם שדרגת נכות קבועה שנמוכה מ-10% אינה מזכה בתשלום כלשהו.
ההכרה בנכות זמנית פגה אוטומטית בסיום התקופה שנקבעה לה וכדי לחדשה, על מקבל הקצבה להגיש שוב תביעה נוספת כדי להמשיך ולקבל את הקצבה שנקבעה לו.
לפיכך, במידה ויסתבר בתום תקופת הנכות הזמנית כי אין שינוי במצבו של הנכה, או במקרה שחלילה אף חלה החמרה במצבו, כך שהוא עדיין זקוק לסיוע, יהיה עליו להגיש בקשה מחודשת לקבלת הקצבה וכן לעבור וועדה רפואית פעם נוספת, שתבחן מחדש את מצבו.
ועדה זו יכולה להגיע למסקנות שונות לגבי מקבל הקצבה, כגון שיש מקום לקבוע לו אחוזי נכות קבועה, או לקבוע לו תקופת נכות זמנית נוספת, שאינה עולה על שנה ואף להכריז כי הוא למעשה כבר כשיר לעבודה ועל כן יש לבטל את אחוזי הנכות שלו.
כמו כן, במידה ותחול החמרה במצבו של מקבל קצבת הנכות הזמנית בתוך תקופת הנכות הזמנית, ניתן גם להגיש בקשה לבדיקה מחודשת של מצבו הרפואי, בכפוף לתנאים בעניין זה.
כדי לקבל דרגת נכות זמנית או קבועה, יש להגיש בקשה רגילה לקבלת קצבת נכות, תוך 90 ימים מיום הפסקת העבודה או הירידה ביכולת ההשתכרות. מבוטח ללא הכנסה יכול להגיש תביעה מיידית.
את טופס התביעה יש להגיש בצירוף מסמכים נלווים, אשר כוללים מסמכים רפואיים, אישורים על עבודה ושכר ממקומות העבודה וכן כל מסמך שיש בו כדי להוכיח את הזכאות לקצבה.
על עובד עצמאי להצהיר על השינויים בעבודתו ובהכנסותיו עקב הנכות וימציא את השומות האחרונות שבידו.
מגיש הבקשה יזומן לאחר הגשת הבקשה לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי, לצורך קביעת הליקוי ממנו הוא סובל, קביעת אחוזי הנכות הרפואית הניתנים לו בגין אותו ליקוי וכן לצורך קביעת סוג הנכות, זמנית או קבועה.
יש לזכור כי לצורך קבלת קצבת נכות, צריכים להיקבע למבקש הקצבה לפחות 60% אחוזי נכות רפואית או 40% מצטברים הכוללים ליקוי נכות אחד בשיעור של לפחות 25% וכן דרגת אי כושר לעבוד בשיעור של 50%.

תן לנו לעשות בשבילך את העבודה

לצורך קביעת אחוזי הנכות וסוג הנכות יש למלא טפסי בקשה ולהגישם לגורמים המתאימים. לטפסים אלו יש לצרף מסמכים רפואיים, אישורי הכנסות וכל מסמך נוסף שיש בו כדי להוכיח את הזכאות לקבלת נכות זמנית או אחרת.
חשוב שתדע שמילוי מקיף ומדויק של הטפסים והגשתם במועד הקבוע על פי החוק הם תנאי הכרחי לקבלת אחוזי נכות זמנית.
רוצה לחסוך את הבירוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 30/01/2017 15:40  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!