אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע למתעניינים במבחן טובה...
כל מה שצריך לדעת על מבחן טובה והזכויות המגיעות לילדך!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות ילדים
ליקויי למידה
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

הכל אודות מבחן טובה

במידה והינך חושד שיש לילדך הפרעת קשב וריכוז, חשוב שתהיה מודע למבחן TOVA, אשר משמש ככלי עזר לאבחון הפרעה זו. מבחן טובה מהווה גורם חשוב במיוחד גם לצורך קביעת זכאותו של ילדך לקבלת חינוך מיוחד.

חשוב שתבין מה זה אומר מבחן טובה, איך מתבצע האבחון, כיצד נקבעות התוצאות וכיצד מתקבלות ההחלטות להמשך בנוגע לשילובו של ילדך במסגרות חינוך מיוחד, במידת הצורך.

רוצה לדעת מה זה מבחן טובה ומה צריך לעשות תכלס כדי שילדך יאובחן באמצעותו?

מה צריך לעשות עכשיו?

מבחן TOVA - מה זה אומר?
מבחן TOVA ,Test of Variables of Attention, הינו בדיקה ממוחשבת להערכת מרכיב הקשב ועל כן הוא משמש לצורך אבחון הפרעת קשב וריכוז.

הבדיקה מעריכה באופן ישיר ואובייקטיבי את מרכיב הקשב של הנבדק וזאת באמצעות בדיקת יכולתו להתמודד עם מטלה משעממת וחדגונית אשר דורשת קשב וריכוז לאורך זמן.

בנוסף, בדיקה זו משמשת גם לבדיקת יעילות הטיפול התרופתי בהפרעות קשב וריכוז, כגון תרופת הריטלין ולקביעת המינון הדרוש לנבדק וזאת באמצעות השוואה בין תוצאות הבדיקה כשהיא נערכת תחת השפעת התרופה וכאשר היא נערכת בלעדיה.

מה אתה יודע על וועדת ההשמה לחינוך המיוחד?
מבחן TOVA משתייך לקבוצת מבחני התפקוד המתמשך, CPT, Continuous Performance Test , כגון מבחני BRC ו-MOXO, אשר נועדו להעריך את מרכיב הקשב.

עם זאת, יודגש כי לא ניתן להסתמך על ממצאי מבחן TOVA או כל מבחן CPT אחר כאסמכתא בלעדית לקביעת קיומה של הפרעת קשב וריכוז, הואיל ומבחנים אלו מהווים כלי עזר בלבד לאבחון ותו לא.

כל מה שצריך לדעת אודות זכויות ילדים בחינוך המיוחד.

לשם קביעת קיומה של הפרעת קשב וריכוז באופן מוסמך, יש לערוך אבחון מלא, שכולל ראיון עם הנבדק, מילוי שאלוני התנהגות, בדיקה גופנית ונוירולוגית, מבחנים קוגניטיביים, הערכה פסיכיאטרית, הערכת כישורי למידה ועוד. כך קובע חוזר מנכ"ל משרד הבריאות בעניין זה משנת 2010.
כיצד מתבצע מבחן TOVA?

בדיקת TOVA הינה בדיקה ממוחשבת פשוטה, אשר איננה מצריכה הכנה או ידע מוקדמים.

הבדיקה מיועדת לכל הגילאים, אם כי אורך הבדיקה משתנה בהתאם לקבוצת הגיל של הנבדק: לנבדקים בגילאי 5-4 משך הבדיקה הינו 10.9 דקות ולנבדקים מגילאי 6 מעלה משך הבדיקה הינו 21.8 דקות.

לפני ביצוע הבדיקה בפועל, ניתן לכל נבדק גם זמן לתרגול ואימון בן כ-3 דקות.

חושד שלילדך ישנן הפרעות התנהגות?

הבדיקה עצמה כוללת בכוונה פעולה משעממת ומונוטונית אותה נדרש הנבדק לבצע לאורך זמן, מאחר שמטרת הבדיקה הינה להביא בזמן קצר יחסית להופעת תסמיני הפרעת הקשב והריכוז אצל הנבדק, אשר ככלל מתבטאים בקושי להקשיב ולהתרכז, אימפולסיביות ופעילות יתר.

במהלך הבדיקה הנבדק מתבקש לצפות במסך המחשב ולהחזיק ביד לחצן, במרכז מסך המחשב תופיע נקודה קבועה, שמשמשת כנקודת ייחוס לגירוי שיופיע על המסך, גירוי זה הינו ריבוע לבן שיהבהב ויופיע מידי מספר שניות, לפעמים מעל הנקודה ולפעמים מתחתיה.

כאשר הריבוע מופיע מעל הנקודה, יש ללחוץ פעם אחת על הלחצן, אך כאשר הריבוע מופיע מתחת לנקודה, אין ללחוץ על הלחצן.

לאחר ביצוע הבדיקה, הנבדק יתבקש ליטול תרופה, לרוב ריטלין, במינון שהותאם לו בהתאם למשקל גופו ולהמתין כשעה וחצי.

לאחר המתנה זו, יהיה עליו לעשות שוב את הבדיקה, לצורך בדיקת יעילות התרופה והמינון המתאים לו וזאת באמצעות השוואת תוצאות שתי הבדיקות שלו, עם ובלי הריטלין.
מהם המדדים של מבחן TOVA?

המדדים העיקריים שנבדקים במסגרת בדיקת TOVA הינם המדדים הבאים:

התמדת קשב: מדד זה נבדק לפי הפספוסים של הנבדק, כלומר, כאשר הוא לא לוחץ על הלחצן למרות שהוא היה צריך ללחוץ עליו.

אימפולסיביות: מדד זה נבדק לפי הלחיצות הסתמיות של הנבדק, כלומר, כאשר הוא לוחץ על הלחצן למרות שהוא לא היה צריך ללחוץ עליו.

זמן תגובה: מדד זה נבדק לפי המהירות שבה הנבדק הגיב לגירוי שהופיע על המסך ולחץ על הלחצן וזאת בין אם הלחיצה הייתה נכונה ובין אם לא.

עקביות במהירות התגובה: מדד זה נבדק לפי מידת העקביות של מהירות הזמן בה הנבדק מגיב ולוחץ או לא לוחץ על הלחצן, כאשר יש לזכור שהגירויים מופיעים במהלך הבדיקה בהפרשים קבועים. מדד זה רלוונטי מכיוון שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז אינם עקביים במהירות התגובות שלהם.

הבנת המשימה: מדד זה בודק איך הנבדק תיפקד וביצע את המטלה לאורך הבדיקה, כאשר השעמום והמונוטוניות שהוא חש בהן לכאורה הולכות ומשתלטות עליו.

כיצד נקבעות תוצאות ממצאי מבחן TOVA?

תוצאות הבדיקה מוצגות באמצעות ציון כללי אשר מתבסס על ניתוח כלל תגובות הנבדק לגירויים שהוצגו בפניו על צג המחשב והשוואת נתונים אלו לנורמות המקובלות בקרב חברי הקבוצה שהנבדק משתייך אליה מבחינת גיל ומגדר ואשר אינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז.

האם אתה יודע אילו זכויות מגיעות לילדים לקויי למידה?

אמינות תוצאות ממצאי מבחן TOVA

בדיקת ה - TOVA נחשבת לבדיקה ותיקה, אולם היא כל הזמן מתעדכנת מבחינת גודל המדגם, דבר שמשפיע על רגישותה, כלומר, מידת מהימנותה ויכולת הניבוי שלה לקבוע האם הנבדק אכן לוקה בהפרעת קשב וריכוז.

נכון להיום מקובל להניח שהבדיקה מצליחה לזהות נכון 80% מהנבדקים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז ככאלו שאכן סובלים מההפרעה וב-85% היא אכן מאבחנת הפרעת קשב וריכוז ולא דבר אחר.

כאשר משתמשים בבדיקה על מנת לבדוק את יעילות הטיפול התרופתי, אחוזי המהימנות שלה גבוהים יותר ועומדים על 95%.

יחד עם זאת, כאמור, בדיקת TOVA איננה יכולה לשמש כבסיס היחידי לאבחון הפרעת קשב וריכוז, מאחר ותוצאות הבדיקה יכולות להיות מוטות, לרבות כאשר מדובר בנבדק אינטליגנטי במיוחד.

חשוב לדעת על עיכוב התפתחות.

למומחים שלנו יש פתרון

לצורך הדיון במסגרת וועדת ההשמה לחינוך המיוחד, חשוב להיערך לכך היטב ומבעוד מועד ולהצטייד במסמכים רפואיים ובדיקות מוסמכות לגבי מצבו של הילד, לרבות באמצעות עריכת מבחן TOVA, במידת הצורך.

חשוב שתבין מה זה אומר מבחן טובה, מה המשמעויות שלו, כיצד נקבעות תוצאותיו ומה מגיע לילד שלך בזכותו.

רוצה לחסוך את הביורוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לילדך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 30/03/2017 16:09  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!