אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע לאנשים בעלי לקות שמיעה...
לדעת הכל על לקות שמיעה!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות בשל
מחלות וליקויים
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

מימוש זכויות בגין לקות שמיעה

אתה או ילדך סובלים מלקות שמיעה? חשוב שתדע שמגיעות לך מגוון זכויות רפואיות בגין המחלה. במידה והמחלה פגעה באופן ישיר בתפקודך היומיומי ובכושר פרנסתך, המדינה מזכה אותך בהטבות שמטרתן לאפשר לך לנהל אורח חיים תקין בחיק המשפחה והקהילה ובפרט החזרים ממס הכנסה.
על מנת לממש את הזכויות עליך להגיש מגוון רחב של אישורים רפואיים, טפסים ומסמכים לגורמים הרלוונטיים ולהקפיד על הכללים לכך. כדי להצליח להשיג מה שמגיע לך עליך להתמודד מול רשויות המדינה, ביטוח לאומי ומס הכנסה. ההמתנה עלולה להיות ארוכה ודורשת סבלנות רבה.
רוצה לדעת מה הזכויות שמגיעות לך בגין לקות שמיעה ומה אתה צריך לעשות כדי לממש אותן בדרך הכי מהירה וללא בירוקרטיה?

הכר את זכויותיך

לקות שמיעה - מה זה אומר?
לקות שמיעה הינה לקות המתבטאת באובדן חלקי או מלא של יכולת השמיעה, שאז מדובר בחירשות מלאה. הלקות בשמיעה יכולה לנבוע מפגם מולד, או להתרחש במהלך חייו של האדם עקב מחלה או תאונה.
לקות השמיעה יכולה להתבטא בדרגות שונות של חומרה: מקל, בינוני, חמור ועמוק. לרוב מתייחסים במושג חירש לאנשים הסובלים מליקוי חמור או עמוק.
סוגי לקויות שמיעה
לקות שמיעה הולכתית / קונדוקטיבית: לקות זו נוצרת כתוצאה מהנחתת הצליל בדרכו מהאוזן החיצונית אל האוזן הפנימית, עקב הרס המבנה האנטומי של האוזן החיצונית, עור התוף או האוזן התיכונה. הגורמים השכיחים ללקות זו כוללים הצטברות שעווה באוזן החיצונית, דלקת אוזן תיכונה חריפה או כרונית או ליקוי במבנה האנטומי.
רוב הליקויים ההולכתיים ניתנים לטיפול רפואי, תרופתי או ניתוחי, חלקי או מלא, אם כי לא תמיד ניתן לבצע טיפולים אלו בגיל הרך. במידה והליקוי בשמיעה ההולכתי נמשך לאורך זמן, מומלץ להיעזר במכשירי שמיעה.
לקות שמיעה תחושתית-עצבית/ סנסו-נאורלי: לקות זו נוצרת כתוצאה מפגיעה במבנה או בתפקוד תאי השיער שבאוזן הפנימית, או מפגיעה בהולכת הגירוי העצבי מהאוזן הפנימית אל המוח.
ליקוי זה יכול להיות מולד או נרכש והוא בדרך כלל אינו ניתן לריפוי בעזרת טיפול תרופתי או ניתוחי. לפיכך, מומלץ להשתמש במכשירי שמיעה או שתל שבלול, בהתאם לחומרת הליקוי.
לקות שמיעה מעורבת: לקות שמיעה שכוללת הן פגם הולכתי והן פגם תחושתי-עצבי.
אופן הערכת התפקוד השמיעתי
הערכת התפקוד השמיעתי נעשית באמצעות בדיקת שמיעה, אשר בודקת את סף השמיעה, כלומר את העוצמה החלשה ביותר שהנבדק שומע. ממצאי הבדיקה מתועדים באמצעות תרשים הנקרא אודיוגרמה.
נהוג לבצע את הבדיקה לגבי תינוקות וילדים קטנים ב-"שדה פתוח", דרך הרמקולים הנמצאים בחדר הבדיקה שהינו חדר אטום. בגילאים מבוגרים יותר נהוג לבודד ולבדוק כל אוזן בנפרד בעזרת אוזניות.
הזכויות הרפואיות של בעלי לקות שמיעה
זכויות ילדים בעלי לקות שמיעה:
קצבת ילד נכה: קצבת ילד נכה מטעם המוסד לביטוח לאומי תשולם לילד אשר סובל מלקות שמיעה, בתנאי שהיא מתבטאת בירידה של לפחות 40 דציבלים בתדירויות הדיבור בשתי אוזניו וכן בתנאי שהוא עומד ביתר הדרישות לזכאות לקבלת קצבת ילד נכה:
1. הילד נמצא בישראל והינו ילדו של מבוטח תושב ישראל.
2. הילד אינו מוחזק במשפחה אומנת או במוסד.
3. הילד אינו מקבל קצבת ניידות, למעט מי שנקבעו לו 80% הגבלה בניידות, או שהוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו, או שבמשפחה ישנם שני ילדים נכים או יותר שלפחות אחד מהם מקבל גם קצבת ניידות.
שיעור קצבת הילד הנכה נקבע בהתאם לשיעור הירידה בשמיעה של הילד:
ילד עם ירידה בשמיעה של 44-40 דציבלים בתדירויות הדיבור בשתי אוזניו, הזקוק למכשירי שמיעה באופן קבוע, זכאי לקצבה בשיעור של 30% בגין הלקות. במידה והילד מקבל גם טיפול התפתחותי או שיקומי, הוא יהיה זכאי גם לתוספת של 20%, סה"כ 50% קצבה וזאת כל עוד הוא לומד או מקבל טיפול בגוף חינוכי המוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי.
ילד עם ירידה בשמיעה של לפחות 45 דציבלים בתדירויות הדיבור בשתי אוזניו, זכאי לקצבה בשיעור של 80% בגין הלקות. במידה והילד מקבל גם טיפול התפתחותי או שיקומי, הוא יהיה זכאי גם לתוספת של 20%, סה"כ 100% קצבה וזאת כל עוד הוא לומד או מקבל טיפול בגוף חינוכי המוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי.
סיוע במימון מכשירי שמיעה: משרד הבריאות משתתף במימון מכשירי שמיעה לילדים ונוער, עד 75% מעלות המכשיר או עד לתקרת ההשתתפות שנקבעה לאותו מכשיר, לפי הסכום הנמוך מביניהם. לפיכך, עלות ההשתתפות העצמית הינה בשיעור של 25%. ההחזר כספי יינתן רק על סמך חשבונית בה יצוין סוג המכשיר.
תקרת ההשתתפות המרבית עבור מכשיר שמיעה משתנה בהתאם לסוג המכשיר:
  • מכשיר שמיעה - עד 6,000 ש"ח למכשיר, לכל אוזן.
  • מערכת FM - עד 8,000 ש"ח למערכת.
יחד עם זאת, העובדת הסוציאלית עשויה לאשר הגדלה בהשתתפות משרד הבריאות עד ל-90% מעלות המכשיר, בכל אחד מהמקרים הבאים:
נרכש מכשיר נוסף באותה שנה, ישנם במשפחה אנשים נוספים הזכאים לסיוע במימון מכשיר, באותה שנה היו למבקש הוצאות נוספות הקשורות לנכותו, שלא קיבל עבורן סיוע מגורם אחר או שהמשפחה מממנת שהות של בן משפחה מדרגה ראשונה במוסד.
זכויות בוגרים בעלי לקות שמיעה:
בראש ובראשונה, במידה והנך סובל מלקות שמיעה, חשוב שתדע שמגיע לך לקבל החזרי מס ממס הכנסה בתנאים הבאים: במידה ונקבעה דרגת נכות רפואית בשיעור של 100% נכות בגין ליקוי אחד או נכות רפואית משוקללת בשיעור של לפחות 90% בגין מספר ליקויים.
יש לשים לב שמדובר בנכות רפואית ולא תפקודית. לפיכך, מי שיש לו נכות רפואית בשיעורים נמוכים מאלו, לא יהיה זכאי לפטור, גם אם יש לו נכות תפקודית מקסימלית.
קצבת נכות כללית: קצבת נכות כללית מטעם המוסד לביטוח לאומי משולמת עקרונית למבוטח שבעייתו פוגעת ביכולת שלו לעבוד ולהשתכר וזאת מגיל 18 ועד לגיל הפרישה.
הקצבה ניתנת בכפוף לקיום תנאים מסוימים לגבי שיעור ההכנסה של החולה - נמוך מ-60% מהשכר הממוצע, שיעור הנכות הרפואית שלו - לפחות 60% או נכות של 40% נכות וסעיף נכות אחד בשיעור נכות של לפחות 25% ושיעור אובדן הכושר להשתכר שלו - לפחות 50%.
מאחר ואחוזי הנכות הרפואית שנקבעים לבעלי לקויות שמיעה הינם לרוב נמוכים יחסית, אז כדי לקבל את קצבת הנכות הכללית, עליהם להיות בעלי ליקויים נוספים, כך שאחוז הנכות המשוקלל שלהם יענה על הדרישות הללו.
סיוע במימון מכשירי שמיעה: קופות החולים משתתפות במימון מכשירי שמיעה למבוטחים בגילאי 65-18, בהתאם לשתי קבוצות גיל:
  • מבוטחים בגילאי 30-18 18 זכאים להחזר של עד 3,494 ₪, נכון לפברואר 2017, עבור מכשיר לכל אוזן, אחת ל-3 שנים.
  • מבוטחים בגילאי 65-30 זכאים להחזר של עד 1,025 ₪, נכון לפברואר 2017, עבור מכשיר לכל אוזן, אחת לשנה.
  • מבוטחים בביטוח משלים עשויים להיות זכאים להשתתפות נוספת במימון המכשירים.
סל תקשורת: לקויי שמיעה מגיל 18 ואילך, בעלי ירידה בשמיעה של 70 דציבלים לפחות באוזן הטובה, שאירעה לפני גיל 3, זכאים לסל תקשורת וכן לדמי תקשורת שכוללים מענק כספי חודשי מטעם משרד הרווחה ושירותי תרגום/תמלול.
סל התקשורת כולל החזר כספי בשיעור 90% עבור רכישת ציוד ומכשירים טכנולוגיים שמסייעים ללקויי השמיעה בתקשורת היומיומית אחת ל-4 שנים.
מדובר בציוד כגון מכשירי פקס, רכישת גלי בכי לילד קטן, אביזרי עזר לשמיעה, מערכת עזר שמיעה או מערכת הגברה אישית, מגבר אישי לשמיעה.
אביזרי עזר לתקשורת הכוונה לטלפון עם הגברת הצלצול, ויזואלית או כרית רטיטה, מגבר נייד המתחבר לאפרכסת טלפון, מגבר דיבור לטלפון, מגבר צלצול לטלפון וטלפון נייד, סוללה רוטטת, דיבורית לטלפון נייד, דיבורית לרכב, מכשיר פקס נייח/נייד.
שווי ההחזר הכספי נקבע בהתאם לגיל לקוי השמיעה:
  • לקויי שמיעה מגיל 18 ועד לגיל הפרישה זכאים לשווי הסל המלא, אשר נכון לינואר 2016 הינו עד 3,753 ₪.
  • לקויי שמיעה שלאחר לגיל הפרישה זכאים ל-25% משווי הסל המלא. נכון לינואר 2016, מדובר בסך של 937 ₪.
קרא ותדע: מעמד נכה תפקודי והזכויות בגינו.

תן לנו לעשות בשבילך את העבודה

לצורך מימוש הזכויות הרפואיות הניתנות לסובלים מלקות שמיעה וכדי לקבל החזר מס, יש למלא טפסי בקשה ולהגישם בפני הגורמים המתאימים. חשוב להקפיד למלא את הטפסים הללו באופן מלא ומדויק, לצרף להם את כל המסמכים הרלוונטיים ולהגישם במועד הקבוע על פי החוק.
כדאי שתדע שהליך הבקשה ארוך ועלול להיות כרוך בלא מעט טרטורים, אנרגיה וזמן. אנשים שניסו לקבל את המגיע להם לבד נתקלו פעמים רבות בתורים ארוכים ואף בדחייה על הסף מצד המוסדות הבירוקרטיים וכדי שזה לא יקרה לך, מומלץ לפנות לאנשי מקצוע שמבינים בתחום.
רוצה לחסוך את הביורוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 14/05/2017 15:49  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!