אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע של אנשי מקצוע בנושא חוק חינוך מיוחד...
לדעת הכל על חוק חינוך מיוחד!
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות ילדים
ליקויי למידה
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

חוק חינוך מיוחד והמשמעויות לגבי ילדך

במידה והינך הורה לילד בעל צרכים מיוחדים אשר זקוק לחינוך מיוחד, חשוב שתהיה מודע לזכויות שהמדינה מעניקה לילדך בהתאם לחוק חינוך מיוחד, תשמ"ח-1988.

לצורך קבלת הזכויות במסגרת חוק חינוך מיוחד, חשוב שתדע מה אומר החוק וכן שתגיש את כל הטפסים לגורמים הרלוונטיים במועד הקבוע על פי חוק.
רוצה לדעת יותר על חוק חינוך מיוחד ועל המשמעויות שלו לגביך ולגבי ילדך?

הכר את זכויותיך

חוק החינוך המיוחד - מה זה אומר?
חוק החינוך המיוחד הינו חוק אשר קובע כי לתלמידים בגילאי 21-3 שהינם בעלי צרכים מיוחדים, יש להקנות חינוך מיוחד בחינם וזאת במטרה לקדם ולפתח את כישוריהם ולהקל על שילובם בחברה ובמעגל העבודה.
ילד בעל צרכים מיוחדים מוגדר על פי החוק כילד בעל לקות משמעותית אשר מגבילה את יכולתו להתנהגות מסתגלת ואשר בגינה הוא נזקק לחינוך מיוחד.
לקות זו יכולה להיות לקות גופנית, שכלית, נפשית, רגשית-התנהגותית, חושית, קוגניטיבית או שפתית, או לקויות התפתחותיות כוללניות. כלומר, מדובר בהגדרה רחבה ביותר של לקויות מסוגים שונים.
החוק נולד מההכרה לפיה תוכנית החינוך הרגיל והסטנדרטי במסגרת מערכת הגנים ובתי הספר בארץ, אינה יכולה לתת מענה הולם ומספק לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים ועל כן יש לספק להם אמצעי חינוך מיוחדים משלהם.
אמצעי החינוך המיוחד
האמצעים כוללים שיטות טיפול ולימוד שונות כגון טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק ועוד. זאת במטרה לקדם ולפתח את כישוריהם ויכולתם של הילדים הללו, לטפל בליקוי הספציפי שלהם, להקנות להם ידע, מיומנות והרגלים ולסגל להם נורמות התנהגות מקובלת על מנת להקל על שילובם בחברה ובמעגל העבודה.
בנוסף לכך, זכאים ילדים אלו גם לשירותים נלווים כגון הסעות, ארוחות, מטפלים צמודים במקרה הצורך, שירותים רפואיים, שירותים פרא-רפואיים, פסיכולוגיים וסוציאליים וכיוצא בזה.
יובהר כי בהתאם לקביעת בית הדין הארצי לעבודה במסגרת הליך ע"ע 531-09 ב.ה. נ' קופת חולים מאוחדת, קבלת חינוך מיוחד לילד איננה פוטרת את קופות החולים מחובתן לספק לילד שירותים פרא-רפואיים ואינה באה במקומם.
על פי החוק, החינוך המיוחד צריך להינתן לילד באזור מגוריו או קרוב ככל הניתן לאזור זה. האחריות לאכיפת החוק ולמתן החינוך המיוחד לילד מוטלת על משרד החינוך, אשר פועל בעניין זה בשיתוף עם מחלקות החינוך של רשויות המקומיות שבהן מתגוררים הילד והוריו.
קביעת זכאות לחינוך המיוחד
על מנת לקבוע את זכאותו של הילד לקבלת חינוך מיוחד, יש להפנותו לוועדת ההשמה האזורית שבמקום מגוריו. ההפניה לוועדת ההשמה יכולה להיעשות באמצעות הוריו של הילד, או דרך מוסד חינוך, רשות חינוך מקומית, ארגון ציבורי וכן כל מי שהוסמך לכך על פי החוק.
יש להגיע לדיון וועדת ההשמה עם מסמכים רפואיים ובדיקות שונות שעבר הילד. אנשי הוועדה יאפשרו להורי הילד בעל הצרכים המיוחדים להשמיע את טענותיהם ולאחר הדיון תקבל הוועדה את החלטתה ברוב קולות ותשלח החלטה בכתב להורי הילד.
על החלטת הוועדה ניתן להגיש ערר תוך 21 ימים ממועד קבלתה וכן ניתן לדרוש דיון חוזר כעבור שנה ממועד קבלתה.
במידה וועדת ההשמה קבעה כי הילד זכאי לחינוך מיוחד, עליה גם לקבוע את סוג המסגרת המתאימה לו: כיתת חינוך מיוחד במוסד לחינוך רגיל, שהינה גם האפשרות המועדפת, או מוסד שכולו שייך לחינוך המיוחד. לאחר מכן מופנה הילד לוועדת שיבוץ וזאת לצורך קביעת המסגרת הספציפית אליה הוא ישובץ.
הוריו של הילד אינם מוזמנים לוועדת השיבוץ ולכן אם הם מעוניינים שילדם ילמד במסגרת חינוך מסוימת, עליהם לציין זאת כבר במסגרת הדיון בפני וועדת ההשמה. גם על החלטת וועדת השיבוץ ניתן להגיש ערר תוך 21 ימים ממועד קבלתה.
במקרים מסוימים, קיימת אפשרות נוספת ולפיה ניתן לשלב ילד בעל צרכים מיוחדים בכיתה רגילה של מוסד חינוך רגיל, בצירוף מתן תוספת שעות הוראה ושירותים מיוחדים לילד, אשר אינה עולה על שליש מסך שעות הלימוד בכיתה הרגילה. לשם כך על הילד לעבור את וועדת השילוב במוסד החינוך הרגיל שבו הוא מבקש להשתלב.
ועדת השילוב מוסמכת לקבוע האם ניתן לשלב את הילד במוסד החינוך הרגיל והאם כחלק מהזכאות לתמיכה מתכנית השילוב, הוא זכאי גם לליווי של סייעת, בהתאם לקריטריונים המפורטים בחוזר מנכ"ל משרד החינוך. ניתן להגיש ערר על החלטת וועדת השילוב תוך 21 ימים ממועד קבלתה וזאת בפני וועדת ההשמה האזורית.
כאמור, הזכאות לקבלת חינוך מיוחד על פי החוק ניתנת לבעלי צרכים מיוחדים בני גיל 3 עד 21. עד לגיל 3, ילדים אלו יכולים להשתלב במעונות היום הרגילים של ויצ"ו/נעמת/אמונה, או במשפחתונים המוכרים על ידי משרד הרווחה ולקבל סייעת אישית שתלווה אותם למספר שעות מידי יום, או במעונות יום שיקומיים, במידה והם זקוקים לטיפול שיקום אינטנסיבי.

כדאי לקרוא עוד: הכל על מבחן טובה לאבחון הפרעות קשב וריכוז

המומחים שלנו לשירותך

לצורך מימוש זכויות החינוך המיוחד אשר ניתנות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, חשוב לפנות במועד לרשויות הנוגעות בדבר ולהצטייד במסמכים רפואיים ובדיקות מוסמכות לגבי מצבו של הילד.
חשוב שתדע שמילוי מקיף ומדויק של כל הטפסים הנדרשים והגשתם במועד הקבוע על פי החוק הם תנאי הכרחי לקבלת הקצבה.
רוצה לחסוך את הבירוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 30/03/2017 16:16  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!