אתר הזכויות הרפואיות שלי מציע מידע וסיוע להורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז ואנחנו נסייע לך לקבל כל מה שמגיע לך...
לדעת הכל על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים
לוגו אתר הזכויות הרפואיות שלי
זכויות ילדים
ליקויי למידה
בדוק זכויותיך עכשיו
אני רוצה לבדוק מה מגיע לי:
* חוות הדעת תועבר אליך ללא תשלום

מימוש זכויות לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז

במידה וילדך אובחן כבעל הפרעות קשה וריכוז, חשוב שתדע שישנם גורמים בקרב רשויות המדינה אשר מכירים בקושי הכרוך בכך ומעניקים זכויות מסוימות על מנת להקל ככל הניתן, הן על הילד והן על הוריו.
לצורך קבלת הזכויות עליך לבצע אבחון מתאים ומוסמך ולאחר מכן למלא טפסים ומסמכים שיש ביכולתם להוכיח את זכאותך לקבלת ההטבות בגין הפרעת הקשב והריכוז של ילדך.
רוצה לדעת מה זה אומר הפרעות קשב וריכוז, מה הליך האבחון ומה ההטבות שאתה זכאי להן?

הכר את זכויותיך

הפרעת קשב וריכוז - מה זה אומר?

הפרעת קשב וריכוז, ADD או ADHD, הינה הפרעה המורכבת משילוב של קשיי קשב וריכוז משמעותיים ואשר נובעת מהתפתחות פתולוגית של מערכת העצבים המרכזית.
קשיים אלו מתבטאים בשלל אופנים, כגון אי שקט מוטורי, קושי בהתמקדות בגירויים הרלוונטיים ומתן תשומת לב לפרטים, היסח דעת בקלות, טווח קשב קצר, שכחנות, איבוד חפצים וכדומה.
במקרים מסוימים מופיעים גם ליקויים המאופיינים בהיפראקטיביות ואימפולסיביות, אשר גורמים לחוסר מנוחה, צורך מתמיד להתנועע, דיבור ללא חשיבה, קושי לחכות בתור וכדומה.
עם זאת, חשוב להבין שכיום יש בלבול גדול בין הפרעות קשב להפרעות ריכוז וכי לא כל הפרעת ריכוז מצביעה בהכרח גם על הפרעת קשב.
ההבדל ביניהן נובע מהסיבה להפרעה: הפרעת ריכוז נובעת מסיבות משתנות כגון מצב בריאותי או משפחתי ולכן עם שינוי הנסיבות, ההפרעה יכולה לחלוף. לעומת זאת, הפרעת קשב הינה הפרעה כרונית, שנובעת מסיבות נוירולוגיות ואופן הטיפול בה שונה.
הפרעת הקשב והריכוז נחשבת כיום להפרעה נפוצה ביותר, אשר מופיעה אצל כ-10% מהאוכלוסייה. לרוב ההפרעה באה לידי ביטוי לראשונה כבר בגיל הילדות וניתן לאבחן אותה מוקדם יחסית, כאשר החשדות הראשונים צצים בגילאי הגן של הילדים. 2% מהילדים שלוקים בה אף זקוקים למסגרת חינוך מיוחד.
על פי נתוני משרד הבריאות, שכיחות ההפרעה בגילאי בית הספר הינה פי שלושה בקרב בנים בגיל זה מאשר בבנות, כאשר בגילאים מבוגרים יותר, הפרעת הקשב מופיעה במידה שווה בין המינים.

אבחון ההפרעה
נעשה על ידי מומחים בתחום, שהינם רופאים נוירולוגים, רופאי ילדים שמתמחים בהתפתחות הילד ופסיכיאטרים לילדים ונוער, שהוסמכו לאבחן הפרעה זו.
בשנים האחרונות ישנה גם מודעות הולכת וגוברת של ההורים להפרעה זו וייתכן שמכאן גם נובעת הסיבה לגידול באבחון ההפרעה. יחד עם זאת, יש להיזהר מפני מקרים בהם ישנה הכרזה פזיזה ומהירה מדי על קיום ההפרעה, דבר שעלול להביא למתן טיפולים ותרופות לילדים שאינם באמת זקוקים לכך.
מבחינת מימון האבחון, על פי חוק הבריאות הממלכתי, קופות החולים מחויבות לממן את האבחון אצל ילדים ובני נוער עד לגיל 18 וזאת במסגרת סל הבריאות. האבחון נעשה על ידי צוות רב מקצועי במכונים להתפתחות הילד ועל פי קריטריונים שנקבעו על ידי משרד הבריאות.
בדיקות קשב ממוחשבות אינן כלולות בסל הבריאות, אך הן מסובסדות במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים, בכפוף לתשלום דמי השתתפות עצמית.
בנוסף, קופות החולים גם נותנות שירותי אבחון למטרות השמה או התאמה למסגרות חינוכיות, לילדים מגיל 3 עד גיל 6 וזאת שלא במסגרת סל הבריאות, אלא על בסיס הסכם עם משרד החינוך.

חשוב להכיר: מבחן טובה לאבחון הפרעות קשב וריכוז.
הטיפול בהפרעה
נעשה באמצעות מתן תרופות מעוררות/סטימולנטיות, אשר הנפוצה בהן הינה הריטלין וכן על ידי טיפולים פרא-רפואיים שונים.
מתן הריטלין לילד נעשה רק על פי קביעת רופא המתמחה בתחום, כאשר גם בהקשר זה קופות החולים מחויבות על פי חוק הבריאות הממלכתי לממן את מתן התרופה לילד.
הטיפולים הפרא-רפואיים נועדו לטפל בעיכובים ובקשיים התפתחותיים הקיימים אצל ילדים בעלי ההפרעה. טיפולים אלו כוללים ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור וטיפוליים פסיכולוגיים באמצעות אומנות, בעלי חיים, תנועה, מוזיקה וכדומה. גם טיפולים אלו ממומנים על ידי קופות החולים וזאת עד לגיל 6.
בנוסף לכך, הילדים זכאים להסתייע בטיפולים הניתנים על ידי מערכת החינוך כגון טיפול התנהגותי, פסיכולוגי או חינוכי לילד ולהוריו.
תלמידים הסובלים מהפרעה זו ולומדים במסגרת מערכת החינוך הרגילה, זכאים גם להיבחן בתנאים מותאמים במסגרת בחינות הבגרות והבחינה הפסיכומטרית וכן להקלות בלימודים על תיכוניים.
קצבאות מהביטוח הלאומי
ילדים עד גיל 18 ו-3 חודשים, אשר לוקים בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות קשה, לומדים במסגרת חינוכית מיוחדת ואשר זקוקים לטיפול קבוע בתרופות וניתנה לגביהם המלצה על הצורך בהשגחה, עשויים להיות זכאים לקבלת גמלת ילד נכה, בשיעור 50% ולהטבות נלוות.
הקצבה משולמת עד שנה רטרואקטיבית ממועד הגשת התביעה לביטוח הלאומי.
הטבות להורים
הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז הלומד במסגרת החינוך המיוחד זכאים לקבל שתי נקודות זיכוי שנתיות ממס הכנסה. על פי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, הורה אשר ילדו או ילד של בן זוגו מנישואים מוגדר כנטול יכולת, זכאי לקבל שתי נקודות זיכוי שנתיות ממס הכנסה.
ילד נטול יכולת, מוגדר, בין היתר, כילד מתחת לגיל 18 שהופנה על ידי וועדת השמה לאחת מהמסגרות הבאות בחינוך המיוחד: גן לחינוך מיוחד, בית ספר לחינוך מיוחד, כיתת חינוך מיוחד בבית ספר לחינוך רגיל, להבדיל מכיתה משלבת או מקדמת וכן תגבור בלימודים בתיכון.
בהתאם לכך, גם ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז שלומדים במסגרות החינוך המיוחד הללו עונים להגדרה של ילד נטול יכולת ועל כן הם מזכים את הוריהם, כאמור, בשתי נקודות זכות.
בנוסף, החל מינואר 2014 ואילך, הורה לאדם עם מוגבלות זכאי להיעדר מעבודתו עד 18 ימים בשנה וזאת לצורך מתן סיוע אישי לילדם, במידה שסיוע זה מחייב את היעדרותם ממקום העבודה וזאת על חשבון ימי המחלה או החופשה שלו, לפי בחירתו. במקרים מסוימים, ההורה זכאי גם ל-18 ימים נוספים, סה"כ, 36 ימים בשנה.

תן לנו לעשות בשבילך את העבודה

לצורך מימוש הזכויות הניתנות לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז ולהוריהם, חשוב לגלות בתחילה ערנות ומודעות לחשד בדבר קיומה של אבחנה זו ולבצע אבחון מתאים ומוסמך רשמית.
בהמשך לכך, יש לפנות לכל הגורמים שמעניקים זכויות אלו ולהקפיד על מילוי מלא ומדויק של כל פרטי הטפסים הכרוכים בכך, בצירוף כל המסמכים הנלווים הדרושים לכך ולרבות מסמכים רפואיים. את כל השלבים הללו חשוב מאוד לבצע באופן מקצועי ומדויק.
רוצה לחסוך את הבירוקרטיה ואת כאב הראש? תן למומחים שלנו לטפל עבורך בכל התהליך מתחילתו ועד סופו. אנו מתחייבים להעניק לך שירות מקצועי ואמין, שיעזור לך לקבל את מלוא הזכויות שמגיעות לילדך במהירות וביעילות.

עדכון אחרון: 01/02/2017 15:02  
כל המומחים שלנו  >

לקוחות כותבים וממליצים

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי עשרות מיליוני שקלים.

לאורך השנים ליווינו וייצגנו אלפי משפחות בתביעות מול ביטוח לאומי ומס הכנסה והשגנו עבורן את מלוא הזכויות הרפואיות שמגיעות להן על פי חוק מהמדינה, בשווי של עשרות מיליוני שקלים. אתם מוזמנים להתרשם ממכתבי התודה של לקוחותינו ומסיפורי ההצלחה.

אותם אנשים הגיעו אלינו אחרי מסעות ביורוקרטיים מפרכים וכל מה שהם רצו היה פתרון מהיר ויעיל למצב שלהם. הצוות שלנו טיפל בהם במקצועיות והצלחנו להשיג את מה שמגיע להם, בלי בלבולי מוח וכאבי ראש נוספים.

אנו רואים בלקוחותינו קודם כל בני אדם וזה מה שמוביל אותנו להילחם ולנצח את המלחמות שלכם, כדי שכל אחד יקבל את המשאבים שיאפשרו לו לנהל חיים מכובדים ופשוטים. לקוחותינו המרוצים שלחו לנו מכתבי תודה ואתם מוזמנים להתרשם מאוסף סיפורי ההצלחה המרגשים.

המלצה מספר 2
13במרץ,
2016
יחיאל אברהם ממליץ
המלצה מספר 2
פניתי לבדיקה בנוגע לבני הסובל מבעיות התפתחות וזכיתי לשירות מעולה, שהוביל למימוש הזכויות שלנו תוך כמה חודשים.
המלצה מספר 1
03בינואר,
2017
אבנר מורנו ממליץ
המלצה מספר 1
בזכות המומחים שלכם הצלחתי להתמודד בהצלחה מול המוסד לביטוח לאומי ולקבל את הקצבאות המגיעות לי רטרואקטיבית!
המלצה מספר 3
18באוגוסט,
2016
רחלי טויטו ממליצה
המלצה מספר 3
בעלי הצליח לקבל החזר ממס הכנסה בגובה של יותר מ-112,000 ₪ בזכות השירות המסור של נציגי החברה ועל כך תודותינו!

מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות לרשותך!

תאם פגישה אישית לקבלת חוות דעת חינם:

בוא/י נפגש >> * פרטיותך חשובה לנו!